Viktig informasjon i saken hentes i sanntid direkte fra EPO sitt register (European Patent Register), slik at du enkelt og raskt får oversikt i saken.
Beskrivelse Verdi
Saken / databasen er sist oppdatert info  
Tittel Somatostatinanaloger, fremgangsmåte for fremstilling, farmasøytisk sammensetning og anvendelse derav.
Status
Hovedstatus
Detaljstatus
Ikke i kraft info Patent opphørt Utløpt etter 20 år (sjekk også detaljer i saken)
Patentnummer 331093
Søknadsnummer 20030484
Levert
Prioritet 2000.08.01, GB 0018891
Sakstype PCT
Internasjonal søknadsdato
Internasjonalt søknadsnummer PCT/EP2001/08824
Videreført
Løpedag
Utløpsdato
Allment tilgjengelig
Meddelt
Søker Novartis AG (CH)
Innehaver RECORDATI AG (CH)
Oppfinner Bernhard Wietfeld (DE) .... se mer/flere nedenfor
Fullmektig ZACCO NORWAY AS (NO)
Supplerende beskyttelsessertifikat(SPC) 2012012  
Patentfamilie Se i Espacenet

Oppfinnelsen fremskaffer syklo[{4-(NH2-C2H4-NH-CO-0-)Pro}-Phg-DTrp-Lys-Tyr(4-Benzyl)-Phe], eller et farmasøytisk egnet salt eller kompleks derav, som har interessante farmasøytiske egenskaper.

Se forsidefigur og sammendrag i Espacenet


B1

Beskrivelse

Foreliggende oppfinnelse relateres til somatostatinpeptidomimetika, en fremgangsmåte for deres fremstilling, farmasøytiske prepareringer som inneholder disse og anvendelse for fremstilling av et medikament for behandling av sykdommer.

Spesielt fremskaffer foreliggende oppfinnelse forbindelsen med formel

også betegnet syklo[{4-(NH2-C2H4-NH-CO-0-)Pro}-Phg-DTrp-Lys-Tyr(4-Bzl)-Phe], refereres heri til som forbindelse A, i tillegg til diastereisomerer og blandinger derav, på fri form, i salt eller kompleks form eller som beskyttet. Phg betyr -HN-CH(C6H5)-CO-og Bzl betyr benzyl.

Forbindelse A på beskyttet form korresponderer til ovennevnte molekyl hvori minst en av aminogruppene er beskyttet og ved avbeskyttelse føres til forbindelse A, fortrinnsvis som kan fjernes fysiologisk. Egnede aminobeskyttelsesgrupper er for eksempel som beskrevet i "Protective Groupe in Organic Synthesis", T.W. Greene, J. Wiley & Sons ny

(1981), 219-287, innholdet av hvilken er inkorporert heri ved referanse. Eksempel på slik aminobeskyttelsesgruppe er acetyl.

WO 9701579 beskriver somatostatin peptidanaloger med formel I: -(D/L)Trp-Lys-Xi-X2- Formelen representerer aminosyreposisjonene 8-11 av naturlig forekommende somatostatin -14 og er rettkjedet eller sykliske.

Ziwel Huang et al., Journal of American Chemical Society, vol. 114, nr. 24, 1992,

s. 9390-9401 har utviklet en metode for å undersøke bioaktive konformasjoner av hovedkjeden og sidekjedene i somatostatinanalogene c[Pro6-Phe7-D-Trp8-Lys9-Thr10-Phe11].

Når forbindelse A foreligger på kompleks form, kan det passende være en forbindelse A som har en chelaterende gruppe på sidekjedeaminogruppen til prolin og kompleksert med et detekterbart eller radioterapeutisk element. Forbindelse A som har en chelaterende gruppe er referert til heri som konjugert forbindelse A.

Eksempler på chelaterende grupper inkluderer for eksempel de som er avledet fra poly-aminopolykarboksylsyrer eller anhydrider, for eksempel de avledet fra ikke-sykliske ligander for eksempel dietylentriaminpentaeddiksyre (DTPA), etylen glykol-0-0'-bil(2-aminoetyl)-N,N,N',N'-tetraeddiksyre (EGTA), N, N'-bis(hydroksybensyl) etylenediamin-N,N'-eddiksyre HBED) og trietylentetramin heksaeddiksyre (TTHA), de avledet fra substituert DTPA, for eksempel p-isotiocyanato-bensyl-DTPA, de avledet framakrosykliske ligander, foreksempel l,4,7,10-tetra-azasyklododekan-N,N',N", N"'-tetraeddiksyre (DOTA) og 1,4,8,1 l-tetraazasyklotetradekan-N,N', N", N"'-tetra-eddiksyre (TETA), eller l,4,7,10-tetraazasyklodtridekan-N,N',N",N"'-tetra-eddiksyre

(TITRA).

Den chelaterende gruppen kan være bundet enten direkte eller gjennom en spacer til sidekjedeaminogruppen til prolin. Egnede spacere inkluderer disse kjent innenfor fagområdet, for eksempel som beskrevet i GB-A-2,225,579, for eksempel den divalente gruppen på en aminokarboksylsyre, for eksempel p-Ala eller en divalent gruppe avledes fra 6-amino-kapronsyre.

Foretrukne chelaterende grupper er de avledet fra DTPA, DOTA eller TETA. Chelaterende grupper avledes fra DTPA eller DOTA er de mest foretrukne.

Med detekterbart grunnstoff betyr ethvert grunnstoff, fortrinnsvis et metallion som har en egenskap som er detekterbar i in vivo diagnostiske teknikker, for eksempel et metallion som emitterer detekterbar stråling eller et metallion som er i stand til å innvirke på NMR relaksasjonsegenskaper. Med radioterapeutisk grunnstoff betyr ethvert grunnstoff som emitterer en stråling som har en fordelaktig effekt på tilstanden som skal behandles.

Egnede grunnstoffer inkluderer for eksempel tungmetaller eller sjeldne jordioner, for eksempel som anvendt i CAT-skanning (Computer aksial tomografi), paramagnetiske ioner, for eksempel Gd3+, Fe3+, Mn2+ og Cr2"1", fluoriserende metallioner, for eksempel Eu3+, og radionuklider, for eksempel et radiolantanid, spesielt et y-emitterende radionuklid, P-emitterende radionuklid, a-emitterende radionuklid, Auger-e"-emitterende

/ro 10 Q/r

nuklid eller et positron-emitterende radionuklid for eksempel Ga, F eller Y.

Egnede y-emitterende radionuklider inkluderer de som er anvendbare i diagnostiske teknikker. De y-emitterende radionuklidene har fordel med en halveringstid på fra 1 time til 40 dager, fortrinnsvis fra 5 timer ti 4 dager, mer fordelaktig fra 12 timer til 3 dager. Eksempler er radioisotoper fra gallium, indium, teknesium, ytterbium, rhenium, terbium, lutetium, thallium og samarium for eksempel 67Ga, mIn, 99mTc, 161Tb, 169Yb, 186Re eller 177Lu.

Egnede P-emitterende radionuklider inkluderer de som er anvendbare i radioterapeutiske applikasjoner, for eksempel 90Y, 67Cu, 186Re, 188Re, 169Er, 121Sn, 127Te, 177Lu, 143Pr, 198Au, 109Pd, 165Dy, 142Pr eller 153Sm.

Egnede a-emitterende radionuklider er de som er anvendt i terapeutisk behandling, for eksempel211 At, 212Bi eller 201Ti.

Forbindelse A kan foreligge for eksempel på fri eller saltform. Salter inkluderer syreadhesjonssalter med for eksempel uorganiske syrer, polymere syrer eller organiske syrer. For eksempel med saltsyre, eddiksyre, melkesyre, asparginsyre, benzosyre, ravsyre eller tanosyre. Syreadhesjonssalter kan foreligge som mono- eller divalente salter, for eksempel avhengig av om en eller to syreekvivalenter er tilsatt til forbindelse A på fri baseform. Foretrukne salter er laktat, aspartat, benzoat, suksinat og pamoat inkluderende mono- og disalter, fortrinnsvis aspartat-disaltet og pamoat-monosaltet.

Den konjugerte forbindelse A kan i tillegg foreligge på saltformer som er oppnåelig med karboksylsyregruppene når de er til stede i den chelaterende gruppen, for eksempel alkaliske metallsalter slik som natrium eller kalium, eller substituerte eller usubstituerte ammoniumsalter.

Foreliggende oppfinnelse inkluderer også en fremstillingsmåte for tilvirkning av forbindelse A. Den kan fremstilles analogt til kjente metoder, for eksempel: a) syklisering av et lineært peptid på beskyttet, polymerbunnet eller ubeskyttet form på slik måte at forbindelse A fremskaffes og deretter eventuell

avbeskyttelse av beskyttelsesgruppene,

b) å fremstille en konjugert forbindelse A ved å binde sammen en chelaterende gruppe og forbindelse A på beskyttet eller ubeskyttet form og deretter

avbeskyttelse av beskyttelsesgruppen,

og gjenvinning av forbindelse A eller en konjugert forbindelse A fremskaffet på denne måte, på fri form, på saltform eller eventuell kompleksert med et påviselig eller radioterapeutisk grunnstoff.

Det er generelt ikke kritisk hvilken aminosyre som er valgt til å være i C-terminal stilling for å starte peptidkjeden siden det lineære peptidet vil sykliseres, forutsatt at aminosyresekvensen i det lineære peptidet korresponderer til den i forbindelse A. Imidlertid kan det være andre faktorer som kan foretrekke en startaminosyre i forhold til en annen. Når forbindelse A fremstilles ved fast fasesyntese, er den første aminosyren fortrinnsvis bundet til polymeren, for eksempel en alminnelig tilgjengelig polystyren-basert polymer, gjennom en egnet linker, for eksempel en linker som er spaltbar under milde betingelser for å beholde sidekjedebeskyttelsen intakt, for eksempel SASRIN eller en valgfri substituert tritylbasert linker, for eksempel 4-(hydroksy-difenyl-metyl)-benzosyre hvori en av fenylgruppene eventuelt kan substitueres for eksempel med Cl. Oppbygningen av den ønskede peptidkjeden kan utføres på vanlig måte, for eksempel ved anvendelse av aminosyreenheter hvori aminogruppen på enden er Fmoc-beskyttet, sidekjedeaminogrupper hvor de er tilstede er beskyttet med en annen aminobeskyttelsesgruppe, for eksempel Boe eller CBO. Fortrinnsvis sykliseres det lineære peptidet på en slik måte at det blir dannet en binding mellom Tyr(4-Bzl)-OH og Phe, for eksempel Phe- {4-(NHR!-C2H4-NH-CO-0-)Pro} -Pjg-DTrp(R2)-Lys(6-NHR3)-Tyr(4-Bzl)-OH eller et funksjonelt derivat derav, hvori hver av Ri, R2 og R3 er en aminobeskyttelsesgruppe. Sykliseringstrinnet a) kan utføres i henhold til kjent metode, for eksempel via et azid, en aktiv ester, kombinert anhydrid eller et karbodiimid. Deretter fjernes beskyttelsesgruppene, for eksempel ved spalting for eksempel med trifluoreddiksyre eller ved hydrogenering.

Syklisering av peptidet kan også utføres direkte på polymeren, hvor den første aminosyren er på en Na- og C-terminalbeskyttet form og bundet gjennom en sidekjede, for eksempel e-aminofunksjonen til lysin eller ved forankring i peptidstammen. Den lineære sekvensen syntetiseres deretter ved å følge standard fast fasesyntese (SPPS). Etter spalting av C-terminalbeskyttelse sykliseres peptidet for eksempel som beskrevet ovenfor. Deretter spaltes det sykliske peptidet fra polymeren og avbeskyttes.

Hvis ønsket, kan sidekjeden tilstedeværende på prolin introduseres på aminosyren før eller etter sykliseringstrinnet a). Derfor, prolin som første aminosyre eller et start-lineært eller syklisk peptid hvori i hvert tilfelle prolin er ringsubstituert med OH, kan konverteres for å fremskaffe forbindelse A eller den ønskede prolinenheten eller det korresponderende lineære peptidet, respektivt, hvori prolin er substituert med NHRi-C2H4-NH-CO-O-.

Komplekseringen av en konjugert forbindelse A kan utføres ved å reagere den konjugerte forbindelse A med et korresponderende påviselig eller radioterapeutisk grunnstoff for å gi forbindelse, for eksempel et metallsalt, fortrinnsvis et vannløselig salt. Reaksjonen kan utføres analogt til kjente metoder, for eksempel som beskrevet i Perrin, Organic Ligand, Chemical Data Series 22. NY Pergamon Press (1982); i Krejcarit og Tucker, Biophys. Biochem. Res. Com. 77: 581 (1977) og i Wagner og Welch, J. Nucl. Med. 20: 428 (1979).

Foreliggende oppfinnelse omfatter forbindelse med formel

n av aminogruppene er eventuelt beskyttet, eller et salt eller kompleks derav.

Videre omfatter foreliggende oppfinnelse fremgangsmåte for fremstilling av en forbindelse i henhold til krav 1, kjennetegnet ved at den omfatter syklisering av et lineært peptid på beskyttet, polymerbundet eller ubeskyttet form på en slik måte at den ønskede forbindelse oppnås og beskyttelsesgruppen(e) fjernes eventuelt deretter og gjenvinning av den ønskede forbindelse oppnås deretter, på fri eller saltform.

Foreliggende oppfinnelse omfatter også farmasøytisk sammensetning kjennetegnet ved at den omfatter en forbindelse i henhold til krav 1 eller et farmasøytisk egnet salt derav, i assosiasjon med ett eller flere farmasøytisk egnede fortynningsmidler eller bærere derfor.

Omfattet av foreliggende oppfinnelse er også anvendelse av en forbindelse i følge krav 1, for fremstilling av et medikament for behandling av sykdommer med en etiologi som omfatter eller er assosiert med overskudd GH-sekresjon og/eller overskudd av IGF-1 og andre metabolske sykdommer relatert til insulin eller glukagon frigivelse, enterokutant og pankreatiskcutanøs fistula, irritabelt tarmsyndrom, infiammatoriske tilstander og sykdommer, polycystisk nyresykdom, dumpingsyndrom, vandig diaré-syndrom, AIDS-relatert diaré, kjemoterapeutisk indusert diaré, akutt eller kronisk pankreatitt, mave-tarmblødning, tumorer og maligniteter, angiogenese, makulært ødem, korroidal neo-vaskularisering relaterte tilstander, proliferativ retinopati, transplantasjonsåresykdommer, transplantasjonsvenestenose, restenose og vaskulær blokkering etter vaskulær skade.

De følgende eksemplene illustrerer oppfinnelsen. Alle temperaturer er i C.

Forkortelser:AcOH = eddiksyreBoe = tert.-butoksy-karbonylBzl = bensylCBO = karbobenzoksyDIPCI = N, N'-diisopropylkarbodiimidDIPEA = diisopropyletylaminDMF = dimetylformamidDPPA = difenylfosforylazidFmoc = fluorenylmetoksykarbonylHOBT = 1-hydrokybenzotriasolOsu = N-hydroksyksuksinimidTFA = trifluoreddiksyreTHF = tetrahydrofuran

Eksempel 1; Syklo[{4-(NH2-C2H4-NH-CO-0-)Pro}-Phg-DTrp-Lys-Tyr(4-Bzl)-Phe]

a) Syntese av Fmoc-Pro(4-OCO-NH-CH2-CH2-NH-Boc)-OH

L-hydroksyprolinmetylesterhydroklorid reageres med Fmoc-OSu i vandig 1,0 N

natriumkarbonat/THF ved romtemperatur. Etter at reaksjonen er ferdig, isoleres Fmoc-Pro(4-OH)-OMe ved utfelling. Fmoc-Pro(4-OH)-OMe tilsettes deretter dråpevis til en løsning av trisfosgen (0,6 ekvivalenter) i THF for å gi et klorkarbonat mellomprodukt. Etter 1 time tilsettes dimetylaminopyridin (1,0 ekvivalenter) og N-Boc-diaminoetan (6,0 ekvivalenter) og reaksjonen røres ved romtemperatur. Etter reaksjonen er ferdig, fjernes løsningsmiddelet under vakuum og det resulterende Fmoc-Pro(4-OCO-NH-CH2-CH2-NH-Boc)-OMe ekstraheres fra et tofasesystem av etylacetat (0,1 M HC1) for å gi ubearbeidet produkt (MH+ = 554) som renses ved krystallisering fra etylacetat.

Metylesteren spaltes deretter til fri syre ved behandling med IN NaOH i dioksan/vann og produktet Fmoc-Pro(4-OCO-NH-CH2-CH2-NH-Boc)-OH renses på silikagel, [(M+Na)]+ = 562).

b) H-Phe-Pro(4-OCO-NH-CH2-CH2-NH-Boc)-Phg-DTrp(Boc)-Lys(Boc)-Tyr(Bzl)-OH Fmoc-Tyr(Bzl)-0-CH2-Ph(3-OCH3)0-CH2-polystyren alminnelig tilgjengelig polymer

(SASRIN-polymer, 2,4 mM) benyttes som utgangsmateriale og kjøres gjennom en standardprotokoll bestående av gjentagende sykluser med Na-avbeskyttelse (piperidin/ DMF, 2:8), gjentatte vaskinger med DMF og kobling DIPCI: 4,8 med mer/HOBT: 6 mM, DMF). De følgende aminosyrederivater kobles sekvensielt: Fmoc-Lys(Boc)-OH,Fmoc-DTrp(Boc)-OH, Fmoc-Phg-OH, Fmoc-Pro(n-OCO-NH-CH2-CH2-NH-Boc)-OH, Fmoc-Phe-OH. Koplinger (2 ekvivalent aminosyrer) fortsettes eller repeteres til komplettering, det vil si til gjenværende aminogrupper er fullstendig fjernet som monitoreres ved en negativ "Kaiser" Ninhydrin-test. Før spalting av det fullstendig sammensatte beskyttede lineære peptidet fra dets polymer fjernes Na-Fmoc-beskyttelse fra det siste residiet.

c) H-Phe-Pro(4-OCO-NH-CH2-CH2-NH-Boc)-Phg-DTrp(Boc)-Lys(Boc)-Tyr(Bzl)-OH Etter vaskinger med CH2C12, overføres peptidpolymeren til en kolonne eller et filter

med sug og peptidfragmentet spaltes og elueres med en kort behandling med 2 % TFA i CH2C12 innen 1 time. Eluatet nøytraliseres umiddelbart med en mettet NaHC03-løsning. Den organiske løsningen separeres og inndampes og den sidekjedebeskyttede forløperen (MH+ = 1366) sykliseres uten ytterligere rensing.

d) syklo[-Pro(4-OCO-NH-CH2-CH2-NH2)-Phg-DTrp(Boc)-Tyr(Bzl)-OH

Det ovennevnte lineære fragmentet løses i DMF (4 mM), avkjølt til -5 °C og behandles

med to ekvivalenter DIPEA deretter 1,5 ekvivalenter med DPPA og røres til komplettering (ca 20 timer) ved 0-4 °C. Løsningsmiddelet fjernes nesten fullstendig under vakuum; konsentratet fortynnes med etylacetat, vasket med NaHC03, vann, tørket og inndampet under vakuum.

For avbeskyttelse løses restene ved 0 °C i TFA/H20 95:5 (ca 50 mM) og røres kaldt i 30 minutter. Produktet felles deretter med eter som inneholder ca 10 ekvivalenter HC1, filtrert, vasket med eter og tørket. For å fullstendig dekomponere gjenværende indol-N karbaminsyre løses produktet i 5 % AcOH og frysetørkes etter 15 timer ved ca 5 °C. Preparativ RP-HPLC utføres på en C-18 10 um STAGROMA kolonne (5-25 cm) ved anvendelse av en gradient på 0,5 % TFA til 0,5 % TFA i 70 % acetonnitril. Fraksjoner som inneholder den rene tittelforbindelsen forenes, fortynnes med vann og frysetørkes. Det frysetørkede materialet løses i vann etterfulgt av presipitering med 10 % Na2Co3 i vann. Den faste frie basen filtreres fra, vaskes med vann og tørkes under vakuum ved romtemperatur. Det resulterende hvite pulveret anvendes direkte for de ulike saltene.

Eksempel 2; (Syklo[{4-(NH2-C2H4-NH-CO-0-)Pro}-Phg-DTrp-Lys-Tyr(4-Bzl)-Phe] i saltform

a. Acetat

Overføring til acetatsaltform utføres ved anvendelse av en ionebytterpolymer (for eksempel AG 3-x4). MS (ESI): m/z 524,5 [M+2H]2+ [a]D20 = 42°, c=0,25 i AcOH 95 %

b. Aspartat

Overføring til mono- eller di-aspartat utføres ved reaksjon av 1 ekvivalent av forbindelsen fra eksempel 1 med 1 eller 2 ekvivalenter av asparginsyre i en blanding av acetonitril/vann 1:3. Den resulterende blandingen fryses og frysetørkes. Di-aspartatet kan også fremskaffes ved å løse forbindelsen fra eksempel 1 i vann/acetonitril 4:1, filtrering, påsetting på en ionebyttepolymer, for eksempel BioRad AG4X4-kolonne, og eluering med vann/acetonitril 4:1. Eluatet konsentreres, fryses og frysetørkes. [a]D20= - 47,5°, c=2,5 mg/ml i metanol

c. Benzoat

Overføring til benzoatet kan utføres ved å løse forbindelsen fra eksempel 1 med 2 ekvivalenter benzosyre i en blanding av acetonitril/vann 1:2. Den resulterende blandingen fryses og frysetørkes.

d. Pamoat

1 ekvivalent av forbindelsen fra eksempel 1 løses sammen med 1 ekvivalent av embonsyre i en blanding av acetonitril/THF/vann 2:2:1. Den resulterende blandingen fryses og frysetørkes. Eksempel 3; (Syklo[{4-(DOTA-NH-C2H4-NH-CO-0)Pro}-Phg-DTrp-Lys-Tyr(4-Bzl)-Phe] a)syklo-[-Pro(4-OCO-NH-CH2-CH2-NH2)-Phg-DTrp-Lys(Cbo)-Tyr(Bzl)-Phe-], trifluoracetat. Forbindelsen syntetiseres på samme måte som syklo-[-Pro(4-OCO-NH-CH2-CH2-NH2)-Phg-DTrp-Lys(Cbo)-Tyr(Bzl)-Phe-], trifluoracetat ved anvendelse av Fmoc-Lys(Boc)-OH ved anvendelse av et Fmoc-Lys(Cbo)-OH i stedet fro Fmoc-Lys(Boc)-OH. b) 400 mg kommersielt tilgjengelig DOTA x 2H20 (SYMAFEX - Frankrike) løses i 20 ml vann. Etter tilsats av 20 ml DMF, 170 mg syklo[-Pro(4-OCO-NH-CH2-CH2-NH2)-Phg-DTrp-Lys(CBO)-Tyr(Bzl)-Phe-], sammen med 190 mg DCC1 og 60 mg N-hydroksysuksinimid tilsettes. Den resulterende suspensjonen holdes ved romtemperatur i 72 timer. Etter filtrering, fjernes løsningsmiddelet under redusert trykk og det gjenværende ubearbeidede materialet renses på silikagel (DCM/MeOH/HOAc5o% 8/2/0,25 7/3/1 som mobilfase). c) For avbeskyttelse behandles det ovennevnte DOTA-konjugatet med 5 ml trifluoreddiksyre/tioanezol (9/1) i to timer ved romtemperatur. Etter det helles

løsningen over en blanding av 100 ml dietyleter pluss 5 ml 3N HCl/dimetyleter og det resulterende bunnfallet isoleres ved filtrering. Rensing utføres på silikagel ved anvendelse av DCM/MeOH/HOAcso% 7/4/2 -> 7/5/4 som mobilfase. Analytisk rent sluttprodukt fremskaffes etter et avsaltningstrinn ved anvendelse av en 0,1% TFA til 0,1 % TFA i 90 % CH3CN-gradient på en RPi8-HPLC-kolonne (Spherisorb 250 x 4,6 mm).

MH+: 1434,7

Forbindelse A på fri form eller på form av et farmasøytisk egnet salt og kompleks innehar verdifulle farmakologiske egenskaper som indikert i in vitro og in vivo-tester og er derfor indikert for terapi.

Mer utførlig, forbindelse A innehar en interessant bindingsprofil for humane somatostatin-reseptorer (hsst), spesielt med hensyn på hsstl, hsst2, hsst3 og hsst5. 5 somatostatinreseptorundergrupper, sstl, sst2, sst3, sst4, sst5 har blitt klonet og karakterisert, hsstl, hsst2 og hsst3 og deres sekvenser har blitt beskrevet ved Y. Yamada et al. i Proe. Nat. Acad. Sei., 89, 251-255 (1992). hsst4 og dens sekvens har blitt beskrevet ved L. Rohrer et al. i Proe. Aca. Sei., 90,4196-4200 (1993). hsst5 og dens sekvens har blitt beskrevet ved R. Pånetta et al. i Mol. Pharmacol. 45,417-427, 1993.

Bindingstestene kan utføres som beskrevet under ved anvendelse av membraner fra cellelinjer som selektivt og stabilt uttrykker hsstl, hsst2, hsst3, hsst4 eller hsst5, for eksempel CHO eller COS-celler.

Membranet fremstilles i henhold til kjente metoder, for eksempel som beskrevet ved C. Bruns et. al i Biochem. J., 1990, 65, side 29-44. Membranet fremstilt fra hsst-selektive cellelinjer, for eksempel CHO eller COS-celler som stabilt uttrykker hsstl eller hsst2 eller hsst3 eller hsst4 eller hsst5 inkuberes i triplikat i et totalt volum på 300 ul ved 22 °C i 30 minutter med økende konsentrasjoner av [125I-Tyrn]-SRIF-14 i 10 mmol/1 Hepes buffer (pH 7,6) inneholdende 0,5 % BSA. Inkuberingen stoppes ved rask filtrering og filtrene telles i en teller. Spesifikk binding er totalbinding minus ikke-spesifikk binding ved tilstedeværelse av en umol pr liter somatostatin-14. Forsøkene utføres i triplikat. Affinitetskonstanten (KD) og antall bindingsseter beregnes ved anvendelse av egnet statistikk og grafiske programmer.

Forbindelse A har i ovennevnte bindingstestsystemer mot hsstl, hsst2, hsst3 og/eller hsst5 en IC50 i nMolarområdet, fortrinnsvis en IC50 fra 0,1 til 10 nM (IC50 = konsentrasjon for halvparten av maksimal hemming i et konkurransebindingstestsystem ved anvendelse av [125I-Tyr-n]-SRIF-14 som hsstl-5 spesifikk radioligand.

Forbindelse A binder også til veksthormonreseptorer. Slike reseptorer er beskrevet ved G. Muccioli et al., J. Endocrionol. 1998,157, 99-106, ved H. Ong et al, i Endochrinology 1998, 139, 432-435 og ved R.G. Smith et al, Horm. Res., 1999, 3), 1-8. Bindingsassayet til disse reseptorene kan utføres som beskrevet i J. Endochrinol. Invest. 24: RC1-RC3, 2001. I dette testsystemet, fortrenger forbindelse A 125I-Tyr-Ala-heksarelin. Følgelig er forbindelse A anvendbar for modulering av aktiviteten til veksthormonreseptorer, det indikerer for eksempel en mulig rolle ved vektøkning eller metabolsk regulering.

Videre, viser forbindelse A inhiberende aktivitet på GH-frigjøring som indikert ved inhibering av frigjøring av GH in vitro fra hypofyseceller i kultur. For eksempel, bakre hypofysekjertler fra voksne hannrotter kuttes i små biter og fordeles ved anvendelse av 0,1 % trypsin i 20 mM HEPES-buffer. De disperse cellene dyrkes i fire dager i MEM (Gibco) supplementert med 5 % foster kalveserum, 5 % hesteserum, en mM NaHCC>3, 2,5 nM deksametason, 2,5 mg/ml insulin og 20 U/ml/ Pen/strep. På forsøksstadiet vaskes cellene to ganger med Krebs-Ringermedium buffret med 20 mM HEPES og supplementert med 5 mM glukose og 0,2 % BSA. Deretter inkuberes cellene i tre timer med forbindelse A ved tilstedeværelse av 3 x 10"10 molar vektsthormonfrigjøringsfaktor. Mengde av veksthormon som blir frigjort inn i mediet måles ved RIA. Forbindelse A har en IC50 på 0,4 nM i dette testsystemet.

Forbindelse A hemmer frigjøring av veksthormon (GH) i rotter. Forbindelse A administreres s.c. til bedøvede rotter. Blod samles etter avlivning 1 time etter administrering av forbindelsen. Virkningstiden estimeres på basis av hemming av basal GH-sekresjon 6 timer etter behandling med middelet. Hormonnivået måles ved RIA 1 time og 6 timer etter behandling. ID50-verdien for hemming av hormonsekresjon bestemmes grafisk (log-probit) for hvert forsøk og gjennomsnittet av de resulterende verdiene beregnes logaritmisk. I denne in vivo-modellen inhiberer forbindelse A vekst-hormonfrigjøring signifikant med en lang virkningstid (gjennomsnittlig basal ID50 = 5,5 fig/kg s.c. 6 timer). I et lignende testsystem for måling av effekten på insulin, hemmer forbindelse A sekresjon av insulin.

Den potente og effektive hemming av GH ble også bekreftet i apestudier. Dessuten, demonstrerte metabolske studier i diabetiske aper en potent antidiabetisk/insulin-sensitiviterende effekt av forbindelse A.

Videre, forbindelse A hemmer IGF-1 plasmanivåer in vivo som indikert i standardtester ved anvendelse av hannrotter. Kort, forbindelse A administreres ved osmotisk pumpe implantert s.c. i hannrotter fra en Lewis-stamme. Blodprøver samles fra vevet bak øye-eplet ved anvendelse av kort bedøvelse med for eksempel isofluran. I dette testsystemet, reduserer forbindelse A signifikant IGF-1 plasmanivåer med en langvarende effekt: for eksempel mer enn 60 % hemming observeres etter 14 dager med behandling med 10 ug/kg/time med forbindelse A. Nærmere forklart, ingen lekkasje kunne observeres etter kontinuerlig behandling i rotteresipienter i aorta eller nyreallografter kontinuerlig infusert med forbindelse A ved 10 ug/kg/time opptil 126 dager som induserer en signifikant og vedvarende redusering av IGF-1 plasmanivå.

Forbindelse A er følgelig anvendbar for forebygging eller behandling av tilstander med en etiologi som omfatter eller assosieres med overskudd av GH-sekresjon og/eller overskudd av IGF-1 for eksempel ved behandling av akromegali i tillegg til behandling av type 1 eller type 2 diabetes mellitus, spesielt komplikasjoner derav, for eksempel angiopati, diabetisk retinopati, diabetisk makulært ødem, nepropati, neuropati og begynnende tilfeller, og andre metabolske tilstander relatert til frigjøring av insulin eller glukagon, for eksempel fedme, for eksempel ekstrem fedme eller hypotalamisk eller hyperinsulemisk fedme. Forbindelse A er også anvendbar ved behandling av en enterokutant og pankreatisk kutant fistel, irritabelt tarmsyndrom, betennelsessykdommer, for eksempel Grave's sykdom, inflammatorisk tarmsykdom, psoriasis eller rheumatoid artritt, polycystisk nyresykdom, postgastrektromisk syndrom, vandig diarésyndrom, AIDS-relatert diaré, kjemoterapiindusert diaré, akutt eller kronisk pankreatitt og mave-tarmhormonsekreterende tumorer (for eksempel GEP-tumorer, foklukagonoma, insulinoma, karcinoider og lignende), lymfosyttiske ondartetheter, for eksempel lymfoma eller leukemi, hepatocellulært karcinoma i tillegg til mave-tarmblødning, for eksempel blødning i spiserøret.

Forbindelse A er også anvendbar i behandling av tumorer som er positive for somatostatinreseptor, for eksempel tumorer som har hsstl, hsst2, hsst3 og/eller hsst5, som indikert i prolifereringstester med ulike kreftcellelinjer som har slike somatostatin-reseptorer.

AR42J rottepankreatisk tumorcellelinje er avledet fra en azaserin-indusert eksokrin pankreatisk tumor (Jessop and Hay, 1980). Mykoplasma cellefrie kulturer dyrkes i DMEM supplementert med 10 % embroyotisk kalveserum (FCS) under 5 % CO2. Cellene dyrkes i fravær av antibiotika eller fungisive midler. Subkonfluentet AR42J-celler tripsineres, fortynnes i DMEM + 2,5 % FCS og såes i 96-bredders plater. Etter en 48-timers inkubasjonsperiode (dag 0), bestemmes antall celler i en separat kontrollplate både ved å telle cellene i en Coulter-teller og ved SRB kolorimetrisk testmetode. Cellene utsettes deretter for forbindelse A i 2 til 5 dager ved ulike konsentrasjoner og telles deretter. Under disse betingelser inhiberer forbindelse A proliferering av tumorcellene i konsentrasjonsområdet fra IO"12 til IO"6 M.

Tumorvekststudier in vivo

Pelsløse hunnmus som veier 19-22 g holdes i grupper på 5 dyr og har fri tilgang til drikkevann og en patogen-fri gnagerdiett. Subkutane tumorer initieres fra dyrkede AR42J-celler. Behandling påbegynnes 2 til 4 dager etter injisering av tumorcellene, forbindelse A administreres som en kontinuerlig infusjon, for eksempel ved en hastighet på 10 til 50 ug/kg/time. Tumorstørrelsen bestemmes ved klavemål. For statistiske beregninger anvendes Student's t-test. I dette testsystemet inhiberer forbindelse A tumorvekst på dag 11 med 51 % mot saltvannskontroll.

Forbindelse A er derfor anvendbar for behandling av ondartede sykdommer hvor cellene forøker seg raskt, for eksempel krefttumorer, spesielt tumorer som har somatostatinreseptorene hvortil den har bindingsaffinitet, for eksempel som beskrevet under for den komplekserte konjugerte forbindelse A.

Forbindelse A har også en hemmende effekt på angiogenese, som indikert i standardtester, for eksempel i pelsløse mus. Kort, tumorceller (0,1 til 10 x IO6 i 0,1 ml) ( SiHa-celler og MDA MB-231 -celler fremstilt som beskrevet i Angiogenesis, red. ved R. Steiner, P.B. Weisz og R. Langer, 1992, Sveits) injiseres intrakutant. Vanligvis injiseres to steder midt i buken pr mus som er langt fra hovedårene i buken slik at bakgrunnstallet er lavt. Kontrollgruppene mottar 0,1 ml 0,02 % trypan blue i PBS. Etter 10 dagers injeksjon, tas bedøvede mus av dage ved C02-inhalering. Huden monteres på en plastikkring (40 mm diameter) for evaluering ved et invertert mikroskop (Zeiss IM) ved 12,5 og 25 ganger forstørrelse. Som et mål på angiogenese, fotograferes årene og de som hører sammen ved tumoren telles. I kontrolldyr telles de årene som hører sammen med et definert område rundt injeksjonsområdet. Dette området korresponderer til gjennomsnittsarealet av de dermale tumorene. Det siste bestemmes ved anvendelse av et mål i henhold til ligningen 3,14 x r2. Forbindelse A administreres s.c. enten på samme dag som tumorinjeksjon eller tre dager senere. Kontrolldyr behandles med bindemiddel. I dette testsystemet, hemmer forbindelse A dannelse av blodåre når den administreres ved en dose på for eksempel 0,01 til 1000 ug/kg s.c.

Forbindelse A er derfor nyttig for forebygging eller behandling av angiogenese, betennelsestilstander som indikert ovenfor som inkluderer betennelsestilstander i et øye, makulært ødem, for eksempel cystoid makulært ødem, idiopatisk cystoid makulært ødem, eksudatisk aldersrelatert makulær forringelse, korroidale neovaskulæriserings-relaterte tilstander og proliferativ retinopati.

Forbindelse A har også en hemmende effekt på proliferering og migrering av glatte muskelceller som indikert i følgende tester.

Kronisk allograft forkastning

Nyren til en hann DA (RT la) rotte transplanteres ortotopisk inn i en hann Lesis (RT l1) mottaker. Totalt transplanteres 24 dyr. Alle dyrene behandles med syklosporin A ved en 7,5 mg/kg/dag pr os i 14 dager med start på transplantasjonsdagen, for å forhindre akutt cellulær forkastelse. Kontralateral nefrektomi utføres ikke. Hver forsøksgruppe som behandles med en bestemt dose av forbindelse A eller placebo omfattet seks dyr. Start 14 dager etter transplantasjon, behandles mottakeren opptil 112 dager med infusjon med forbindelse A eller mottar placebo. 14 dager etter transplantasjonen måles organperfusjon ved MRI. Dette gjentas på dagene 53-64 etter transplantasjon og ved slutten av forsøket. Dyrene ble deretter obdusert. Administrering av forbindelse A ved en dose på 10 ug/kg/time i den rottenyreallografmodellen resulterer i en forbedret organ prefusjon i tillegg til en reduksjon i kronisk forkastning relatert vaskulær omforming og transplantasjonsinfiltrasjon (cellulær forkastning). Et tydelig og vedholdende fall i IGF-1-nivåer ble også målt. Disse resultatene ble bekreftet i et nytt forsøkssett ved anvendelse av en heterotopisk musehjerte allotransplantasjonsmodell, hvor fordelaktige effekter på vaskulær omforming ble demonstrert i tillegg til i transplantasjonsinfiltrasjon.

Forbindelse A har også blitt testet i en halspulsåretransplantasjonsmodell ved anvendelse av B10.A (2R) (H-2h2) mus som donor og Bl O.BR (H-2k) mus som mottakere. Kort, donorhalspulsåren transplanteres paratopisk som en loop over i mottakerens halspulsåre ved en ende-til-side-anastomose. En minipumpe plasseres s.c. straks etter transplantasjonen som leverer forbundelse A ved en hastighet på 50 ug/kg/time. Halspulsåretransplantater høstes etter 30 dager etter transplantasjon for å analysere vaskulær omforming for eksempel ved morfometrisk analyse av Verhoeff elastinfargede parfinutsnitt ved anvendelse av datamaskinassistert system. Denne modellen hemmer forbindelse A neointimal dannelse sammenlignet med ikke-behandlede dyr hvor en massiv neointima dannes.

Angioplasti

Studier av angioplasti utføres i rottemodellen av ballongkateterskade. Ballongkateter-isering utføres på dag 0, hovedsakelig som beskrevet av Powell et al. (1989). Under isoflurananestesi, introduserer et Fogartyy 2F-kateter inn i venstre halsarterie for å oppnå en uniform de-endotelialisering. Kateteret fjernes deretter, en ligatur plasseres rundt den utvendige halspulsåren for å forhindre blødning og dyrene tillates å komme seg igjen. 2 grupper av 12 RoRo-rotter (400 g, rundt 24 uker gamle) anvendes i forsøket: en kontrollgruppe og en gruppe som mottar forbindelse A og rottene er fullstendig randomisert. Forbindelse A administreres ved kontinuerlig infusjon ved anvendelse av minipumper ved en hastighet på 10 ug/kg/time som starter 2 dager før ballongskade (dag 3) til forsøket er ferdig, 14 dager etter oppsvulmingen. Rottene bedøves deretter med isofluoran og perfiseres med 0,1 M fosfatbufret saltløsning (PBS, pH 7,4) og deretter i 15 minutter med 2,5 % glutaraldehyd i fosfatbuffer (pH 7,4). Halsarterier tas deretter ut, separeres fra omliggende vev og overføres til 0,1 M kakodylatbuffer (pH 7,4) inneholdende 7 % sakkarose og inkuberes over natt ved 4 °C. Den påfølgende dag innkapsles halsarterien i Technovit 7100 i henhold til produsentens anbefaling. Tverrsnittsarealet av mediet, neointima og lumen evalueres morfometrisk ved et bildeanalysesystem (MCID, Toronto, Canada). I dette testsystemet, hemmer forbindelse A neointimal fortykning signifikant.

Forbindelse A er derfor også nyttig i å hindre eller bekjempe transplantasjonsåresykdommer, allo- eller xenotransplantasjon vaskulopatier, for eksempel transplantasjonsåreatrosklerose, for eksempel ved transplantasjon av et organ, for eksempel hjerte, lunge, forenet hjerte-lunge, lever, nyre eller bukspyttkjertel-transplantasjoner, eller for å hindre eller behandle transplantasjonsvenestenose, restenose og/eller vaskulær blokkering som følge av vaskulær skade, for eksempel forårsket av kateteriseringsprosedyrer eller vaskulære skrapingsprosedyrer slik som perkutan transluminal angioplasti, laserbehandling eller andre invasive metoder som ødelegger integriteten til det vaskulære intima eller endotel.

Forbindelse A har en gunstig halveringstid i plasma. Den har en eliminerings-halveringstid mellom 15 og 30 timer.

For alle ovennevnte indikasjoner vil den nødvendige dosen selvfølgelig variere avhengig av, for eksempel, verten, administreringsmåten og alvorlighetsgraden av tilstanden som skal behandles. Generelt, imidlertid, er tilfredsstillende resultater oppnådd ved administrering i området fra 1 ug til 0,7 mg/kg/dag av forbindelse A. En indikert daglig dose for pasienter er i området fra rundt 2 ug til rundt 50 mg, fortrinnsvis rundt 0,01 til rundt 40 mg, for eksempel rundt 0,01 til rundt 3 mg s.c. av forbindelsen administrert i oppdelte doser opptil 3 ganger pr dag i enhetsdoseform som inneholder for eksempel fra rundt 0,5 ug til rundt 25 mg, for eksempel fra rundt 2 ug til 20 mg, for eksempel fra 2 ug til 1,5 mg av forbindelsen A.

Forbindelse A kan tilføres i fri form eller i form av et farmasøytisk egnet salt eller komplekser. Slike salter og komplekser kan fremstilles på konvensjonell måte og innehar den samme orden av aktivitet som den frie forbindelsen. Foreliggende oppfinnelse fremskaffer i tillegg en farmasøytisk sammensetning som omfatter forbindelse A på fri baseform eller på en egnet farmasøytisk saltform eller kompleks form, sammen med en eller flere farmasøytisk egnet fortynner eller bærer. Slike sammensetninger kan formuleres på konvensjonell måte. Forbindelse A kan også administreres over lang tid, for eksempel i form av implantater, mikrokapsler, mikrokuler eller nanokuler som omfatter for eksempel en biodegraderbar polymer eller kopolymer, på form av en liposomal formulering, eller på form av en autogel, for eksempel et fast stoff eller semi-fast stoff sammensetning som er i stand til å danne en gel etter interaksjon med pasientens kroppsvæsker.

Forbindelse A eller et farmasøytisk egnet salt eller kompleks derav kan administreres på enhver konvensjonell måte, for eksempel parenteralt for eksempel på form av injiserbare løsninger eller suspensjoner (inkluderende for eksempel over lang tid som indikert ovenfor), oralt ved anvendelse av en konvensjonell absorpsjonsforøker, på en nasal eller stikkpilleform eller topisk, for eksempel på form av en øyevæske, gel, salve eller suspensjonsfremstilling, for eksempel en liposomal, mikrokule eller nanokule-formulering, for eksempel for inndrypping eller subkonjunktival eller intra- eller peri-okulare injeksjoner.

I henhold til det foregående fremskaffer foreliggende oppfinnelse videre:

1. Forbindelse A eller et farmasøytisk egnet salt eller kompleks derav for anvendelse som et legemiddel; 2. En anvendelse av forbindelse A for fremstilling av et medikament for behandling av sykdommer eller tilstander som indikert ovenfor i et kasus i behov av slik behandling, som omfatter administrering til nevnte kasus en effektiv mengde av forbindelse A eller et farmasøytisk egnet salt eller kompleks derav;

eller

3. Forbindelse A eller et farmasøytisk egnet salt eller kompleks derav for anvendelse i fremstilling av en farmasøytisk sammensetning for benyttelse i definert under 2. ovenfor.

Den konjugerte forbindelse A eller et farmasøytisk egnet salt derav er nyttig enten som et diagnostisk middel via bildebehandling, for eksempel visualisering av somotostatin-reseptorpositivt vev og celler, for eksempel somatostatinreseptorpositive tumorer og metastaser, inflammatoriske eller autoimmune tilstander som har somatostatin-reseptorer, tuberkulose eller organforkastning etter transplantasjon, når kompleksert med et påviselig grunnstoff, for eksempel et y eller posisjonemitterende nuklid, et fluoriserende metallion eller et paramagnetisk ion, for eksempel H1In, 161Tb, 177Lu, 86Y, 68Ga Eu 3+, Gd3+, Fe3+, Mn2+ eller Cr2+, eller som et radiolegemiddel for behandling in vivo av somatostatinreseptorpositive tumorer og metastaser, rheumatoid artritt og alvorlige inflammasjonstilstander når kompleksert med en a- eller ^-emitterende nuklid eller et nuklid med Auger-e'-kaskader, for eksempel 90Y, 161Tb, 177Lu,211 At, 213Bi eller 201 Tl, som indikert ved standardtester.

Spesielt, er det observert at den konjugerte forbindelse A binder til somatostatin-reseptorer med pKi-verdier på fra rundt 8 til 10. Forbindelsen fra eksempel 3 kompleksert med for eksempel 1HIn,88Y, 90Y eller 177Lu bider i nM-området til de respektive sst-undergrupper i henhold til bindingsprofilen til forbindelse A.

Affiniteten til den konjugerte forbindelse A og dens komplekser for somatostatin-reseptorer kan også vises ved in vivo-testing, i henhold til standard testmetoder, for eksempel som beskrevet i GB-A-2,225,579. For eksempel gir forbindelsen fra eksempel 3 kompleksert med for eksempel H1In, 88Y, 90Y eller 177Lu, en signifikant tumorakkumulering 4 timer etter injeksjon inn i mus eller rotter som har en eksokrin pankreatisk tumor som uttrykker hsst2-reseptorer.

Etter administrering av konjugert forbindelse A på kompleksert form, for eksempel en 1HLn, 177Lu, 86Y eller 161Tb kompleksert forbindelse A, i en dose på fra 1 til 5 ug/kg merket med 0,1 til 5 mCi radionuklid, fortrinnsvis 0,1 til 2 mCi blir tumoren påviselig.

Den konjugerte forbindelse A radiomerket med en a- eller P-emitterende radionuklid eller et nuklid med Auger-e"-kaskader fremviser en antiproliferativ og/eller cytotoksisk effekt på tumorceller med somatostatinreseptorer, for eksempel som indikert i tester med mus uten pels.

Disse musene injiseres med AR42J-rottepankreatiske tumorceller eller NC1-H69 humane småcelle lungekreftceller som beskrevet ovenfor. Når tumorer har nådd et volum på 1 til 2 cm3 ble dyrene randomisert i kontroll- og behandlingsgruppe. Konjugert forbindelse A på kompleks form administreres ved i.p. eller i.v. injeksjoner. Doser opptil 40 mCi/kg gis pr mus. Størrelsen på tumorene bestemmes med nåler som beskrevet ovenfor. For statistiske beregninger anvendes Student's t-test. I denne testen, observeres transient tumorreduksjon opptil 50 % av initiell størrelse etter en uke og tumorvekst forsinkes i to uker ved en enkel påføring av forbindelsen fra eksempel 3 kompleksert med 90 Y. På den annen side viste kontrollgruppene kontinuerlig tumorvekst med en doblingstid av volum på rundt sju dager.

I henhold til dette, en serie av spesifikke eller alternative utforminger, fremskaffer foreliggende oppfinnelse også: 4. Anvendelse av en konjugert forbindelse A kompleksert med et påviselig grunnstoff for in vivo-bestemmelse av somatostatin-reseptorpositive celler og vev, for eksempel somatostatinreseptorposivite tumorer og metastase, i et kasus og bestemmelse av lokalisering av reseptorene ved nevnte kompleks; 5. Metode for in vivo-deteksjon av somatostatinreseptorpositive vev og celler, for eksempel somatostatinreseptorpositive tumorer av metastase, i et kasus som omfatter administrering til nevnte kasus et konjugert forbindelse A kompleksert med et påviselig grunnstoff, eller en farmasøytisk egnet saltform, og dokumentering av lokalisering av reseptorene utpekt av nevnte kompleks.

Den konjugerte forbindelse A på kompleksert form for anvendelse som et imaging-middel kan administreres for eksempel intravenøst, for eksempel på form av injiserbare løsninger eller suspensjoner, fortrinnsvis på form av en enkeltinjeksjon. Radiomerking utføres fortrinnsvis kort før administrering til et kasus.

I dyr kan et indikert doseområde være fra 0,01 til 1 ug/kg av en konjugert forbindelse A kompleksert med 0,02 til 0,5 mCi y-emitterende radionuklid. I større pattedyr, for eksempel mennesker, kan et indikert doseområde være fra 1 til 100 ug/m2 konjugert forbindelse A kompleksert for eksempel med 1 til 100 mCi/m2 påviselig grunnstoff, for eksempel mIn, 86Y eller 177Lu. 6. Anvendelse av en konjugert forbindelse A kompleksert med en a- eller p-emitterende nuklid eller et nuklid med Auger-e"-kaskade, for invivo-behandling av somatostatinreseptor positive tumorer og metastaser. 7. Metode for in vivo-bestemmelse av somatostatinpositive tumorer og metastaser, for eksempel for behandling av invasivgraden av slike tumorer eller assosiert med slik tumorvekst, i et kasus i behov av slik behandling som omfatter administrering til nevnte kasus en terapeutisk effektiv mengde av en konjugert forbindelse A kompleksert med et a- eller p-emitterende nuklid eller et nuklid med Auger-e"-kaskade. 8. Anvendelse av en konjugert forbindelse A eller et farmasøytisk egnet salt derav i fremstilling av et imaging-middel eller en radiofarmasøytisk sammensetning.

Anvendte doser ved praktisering av den radioterapeutiske anvendelse av foreliggende oppfinnelse vil selvfølgelig variere avhengig av for eksempel den spesielle tilstanden som skal behandles, for eksempel den kjente radiotoksisiteten til normale organer som uttrykker somatostatinreseptorer, tumorvolumet og den ønskede terapi. Generelt, beregnes dosen på basis av farmakokinetikk og radioaktivitetsfordelingsdata funnet i friske organer og basert på det observerte målopptaket. Et p-emitterende kompleks av en konjugert forbindelse A kan administreres flere ganger for eksempel over en periode på 1 til 3 måneder.

I dyr kan et indikert doseområde være fra 20 til 100 ug pr kilo konjugert forbindelse A kompleksert med 15 til 70 mCi av en a- eller P-emitterende nuklid eller et nuklid med Auger-e"-kaskader, for eksempel 90Y, 177Lu eller 161Tb. I større pattedyr, for eksempel mennesker, kan et indikert doseområde være fra 1 til 100 fig/m2 konjugert forbindelse A kompleksert for eksempel med 1 til 100 mCi/m2 av et a- eller p-emitterende nuklid eller et nuklid med Auger-e"-kaskader, for eksempel 90Y, 177Lu eller 161Tb.

Den konjugerte forbindelse A i kompleksert form for anvendelse som et radioterapeutisk middel kan administreres ved enhver konvensjonell metode, for eksempel intravenøst, for eksempel på form av injiserbare løsninger. Den kan med fordel også administreres ved infusjon, for eksempel en infusjon over 15 til 60 minutter. Avhengig av lokalisering av tumoren, kan den administreres så nær som mulig til stedet hvor tumoren sitter, for eksempel ved hjelp av et kateter. Foreliggende oppfinnelse fremskaffer også en farmasøytisk sammensetning som omfatter en konjugert forbindelse A på fri baseform eller på farmasøytisk egnet saltform eller kompleksert med et påviselig eller radioterapeutisk middel, sammen med en eller flere farmasøytisk egnede fortynningsmidler eller bærere.

Forbindelse A eller den konjugerte forbindelse A på kompleksert form kan være egnet for imaging eller behandling av somatostatinreseptor uttrykkende eller akkumulerende tumorer slik som hypofyse, gastro-enteropankreatisk, karcinoider, sentrale nervesystem, bryst, prostata (inkluderende fremskreden hormon-motstandsdyktig prostatakreft), eggstokk eller tykktarmstumorer, småcelle lungekreft, ondartet bukobstruksjon, paragangliomas, nyrekreft, hudkreft, neuroblastomer, feokromcystomer, marg-skjold-bruskkjertelkarcinomer, myelomer, lymfomer, Hodgkins og non-Hodgkins lymfomer, bentumorer og metastaser derav, i tillegg til autoimmun- eller inflammatoriske sykdommer, for eksempel rheumatoid artritt, Graves sykdom eller andre inflammatoriske øyesykdommer.

I henhold til et ytterligere aspekt av oppfinnelsen, fremskaffes det en farmasøytisk sammensetning som omfatter en konjugert forbindelse A eller et kompleks derav sammen med en eller flere farmasøytisk egnede bærere eller fortynningsmidler. Slike sammensetninger kan fremstilles på konvensjonell måte og kan presenteres, for eksempel for imaging, på form av et kit som omfatter to separate doser, hvor en er radionuklidet og den andre den konjugerte forbindelse A, med instruksjoner for hvordan de skal blandes. For radioterapi, kan den konjugerte forbindelse A på kompleksert form fortrinnsvis være på form av en varm væskeformulering.

Forbindelse A eller en konjugert forbindelse A på kompleksert form kan administreres som den eneste aktive forbindelse eller sammen med, for eksempel som et hjelpemiddel til, andre legemidler. For eksempel kan forbindelse A anvendes sammen med et immunoundertrykkende middel, for eksempel en kalsineurinhemmer, for eksempel syklosporin A eller FK 506; et makrosyklisk lakton med immunoundertrykkende egenskaper, for eksempel rapamycin eller 40-O-(2-hydroksyetyl)-rapamycin (RAD); en ascomycin med immunoundertrykkende egenskaper, for eksempel ABT-281, ASM981, osv; kortikosteroider; syklofosfamid; azatiopren; metotreksat; leflunomid; mizoribin; mykofenolsyre eller et salt derav, for eksempel Myfortic®; fykofenolatmofetil; 15-deoksyspergualin eller en immunoundertrykkende homolog, analog eller derivat derav; et akselererende lymfosittmiddel, for eksempel FTY720; immunoundertrykkende monoklonale antistoffer, for eksempel monoklonale antistoffer mot leukosyttreseptorer, for eksempel MHC, CD2, CD3, CD4, CD7, CD8, CD25, CD28, CD40, CD45, CD58, CD80, CD86 eller til deres ligander; andre immunomodulerende forbindelser, for eksempel et rekombinant bindingsmolekyl som har minst en del av det ekstracellulære domenet av CTLA4 eller en mutant derav, for eksempel minst en ekstracellulær del av CTLA4 eller en mutant derav bundet til en ikke-CTFA4 proteinsekvens, for eksempel CTLA41g (for eksempel betegnet ATCC 68629) eller en mutant derav, for eksempel LEA29Y; adhesjonsmolekylhemmende, for eksempel LFA-1-antagonister, ICAM-1 eller -3 antagonister, VCAM-4-antgonister eller VLA-4, antagonister. Forbindelse A kan også anvendes sammen med et antiinflammatori.sk middel, et GH-reseptormodulerende middel, for eksempel ghrelin eller heksarhelin, en GH-reseptorantagonist, for eksempel pegvisomant, en insulinstimulator eller økning av insulinutskillelse, for eksempel en sulfonyl urea, for eksempel tolbutamid, klorpropamid, tolazamid, acetoheksamid, 4-kloro-N-[(l-pyrolidinylamino)karbonyl]-benzensulfonamid(glykopyramid), glibenklamid (glyburid), gliclazid, l-butyl-3-metanylurea, karbutamid, glibonurid, glipizid, glikidon, glisoekspid, lybutiazol, glibuzol, glyheksamid, glymidin, glypinamid, fenbutamid eller tolylsyklamid, en kortvirkende ikke-sulfonyl urea, et oralt insulonotrofisk middelderivat, for eksempel en kortvirkende insulinforsterker, for eksempel meglitinid, repaglinid, et fenyleddiksyrederivat, for eksempel nateglinid, en DPP IV-hemmer, for eksempel l-{2-[5-cyanopyridm-2-yl)amino]etylamino}acetyl-(2S)-cyano-pyrolidindihydroklorid, LAF237, GLP-1 eller en GLP-l-agonistanalog, en insulinsensibiliserer, for eksempel en peroksisomproliferatoraktivert reseptor y-agonist (PPARy), for eksempel et glitazon, for eksempel (S)-((3,4-diliydro-2-(fenylmetyl)-2H-l-benzopyran-6-yl)metyl-tiazolidin-2,4-dion (englitazon), 5- {[4-(3-(5-metyl-2-fenyl-4-oksazolyl)-1 -oksopropyl)-fenyl]metyl} - tiazolidin-2,4-dion (darglitazon), 5- {[4-( 1 -metyl-sykloheksyl)metoksy)-fenyl]metyl} - tiazolidin-2,4-dion (ciglitazon), 5- {[4-(2-( 1 -indolyl)etoksy)fenyl]metyl} -tiazolidin-2,4-dion (DRF2189), 5-{4-[2-(5-metyl-2-fenyl-4-oksazolyl)-etoksy)]benzyl}-tiozolidin-2,4-dion (BM-13.1246), 5-(2-nafthylsulfonyl)-tiazolidin-2,4-dion (AY-31637), bis{4-[(2,4-diokso-5-tiazolidinyl)-metyl]fenyl}metan (YM268), 5-{4-[2-(5-metyl-2-fenyl-4-oksazolyl)-2-hydroksyetoksy] benzyl}-tiazolidin-2,4-dion (AD-5075), 5-[4-(l-fenyl-l-syklopropankarbonylamino)-benzyl]-thiazolidin-2,4-dion (DN-108) 5- {[4-(2-(2,3-dihydrolindol-1 -yl)etoksy)fenyl]metyl} -tiazolidin-2,4-dion, 5-[3-(4-kloro-fenyl])-2-propynyl]-5 -fenylsulfonyl)tiazolidin-2,4-dion, 5 -[3-(4-klorofenyl])-2-propyny 1]-5-(4-fluorfenylsulfonyl)tiazolidin-2,4-dion, 5- {[4-(2-(metyl-2-fyrodinyl-amino)-etoksy)fenyl]metyl} -tiazolidin-2,4-dion (rosglitazon), 5- {[4-(2-(5-etyl-2-pyridyl)etoksy)fenyl]-metyl}tiazolidin-2,4-dion (pioglitazon), 5- {[4-((3,4-dihydro-6-hydroksy-2,5,7,8-tetrametyl-2H-l-benzopyran-2-yl)metoksy)-fenyl]-metyl}-tiazolidin-2,4-dion (troglitazon), 5-[6-(2-fluor-benzyloksy)naftalen-2-ylmetyl]-tiazolidin-2,4-dion (MCC555), 5-{[2-(2-naftyl)-benzoksazol-5-yl]-metyl}tiazolidin-2,4-dion (T-174) eller 5- (2,4-dioksotiazolidin-5-ylmetyl)2-metoksy-N-(4-trifluofmetyl-benzyl)benzamid (KRP297), en ikke-glitazontype slik som en N-(2-benzoylfenyl)L-tyrosinanalog, for eksempel GI-262570, eller et oksolidindion, for eksempel JTT501, en todelt PPARy/PPARa-agonist, for eksempel DRF-554158, NC-2100 eller NN-622, en retinoid X reseptor-agonist eller et reksinoid, for eksempel 2-[l-(3,5,5,8,8-pentametyl-5,6,7,8-tetrahydro-2-naftyl)syklopropyl]-pyridin-5-karboksylsyre, 4-[(-3,5,5,8,8-pentametyl-5,6,7,8-tetrahydro-2-naftyl)-2-karbonyl]-benzosyre, 9-cis retinosyre eller en analog, derivat eller et farmasøytisk egnet salt derav, en proteintyrosinfosfatase kinase IB, en glukogen syntase kinase-3-hemmer, et lite ikke-peptidisk molekyl som indikerer insulin, for eksempel L-783,281 eller CLX-901, eller en lav dose insulin, et glutamin: fruktose-6- fosfat amidotransferasehemmer, en glukose-6-fosfatasehemmer, et biguanid, for eksempel Metformin, en fruktose-l,6-bifosfatasehernmer, en glykogen fosforylase-hemmer, for eksempel CP-91149, en glukagonreseptorantagonist, for eksempel CP-99711, NNC 92-1687, L-168,049 eller BAY27-9955, en fosfoenolpyruvatkarboksy-kinase, en pyruvatdehydorgenasekinasehemmer, en a-Glukosidasehemmer, for eksempel 4",6"-dideoksy-4"-[(S-(l,4,6/5)-4,5,6-trihydroksy-3-hydroksymetyl-2-

syklo-heksylamino}maltotriose eller 0-4,6-dideoksy-4-{[lS,4R,5S,6S]-4,5,6-trihydroksy-3-(hydroksymetyl)-2-sykloheksen-1 -yl]-amino} -a-D-glukopyranosyl-

(1 ->4)-0-a-D-glukopyranosyl-(l,4->)-D-glukopyranose (acarbose), N-l,3-dihydroksy-2-propyl)valiolamin (voglibose) eller miglitol, eller en mavetømmende hemmer, for eksempel GLP-1, CCK-8 og amyling (for eksempel Pramlintid), et middel som har antiangiogenetiske virkninger, for eksempel et benzoprfyrin, for eksempel verteporfin, midostaurin eller et 4-pyridylmetyl-ftalasin.

Forbindelse A eller en konjugert forbindelse A på kompleksert form kan også anvendes sammen med et antiprolifererende middel, for eksempel et kjemoterapeutisk legemiddel, for eksempel paclitaxel, gencitabin, cisplatinum, doksorubicin, 5-fluorasil eller taksol, et hormonelt middel eller antagonist, for eksempel et antiandrogen eller mitoksantron (spesielt i tilfelle av prostatakreft), eller et antiøstrogen, som letrosol (spesielt i tilfelle av brystkreft), en antimetabolitt, et plantealkaloid, en modifikator av biologisk respons, fortrinnsvis et lymfokin eller interferoner, en hemmer av proteintyrosinkinase og/eller serin/tereoninkinase, eller et middel med andre eller ukjent virkningsmekanisme, for eksempel ethvert epotilon eller epotilonderivat, eller et makrosyklisk lakton, for eksempel rapamysin, RAD eller CCI779.

Hvor forbindelse A eller en konjugert forbindelse A på kompleksert form administreres sammen med et annet legemiddel, vil dosene til det koadministrerte legemiddelet selvsagt variere avhengig av type kolegemiddel som anvendes, av de spesifikke legemidlene anvendt, av tilstanden som skal behandles, og så videre. Begrepene "koadministrering" eller "forent administrering" eller lignende som benyttet heri er ment å omfatte administrering av de utvalgte terapeutiske midler til en enkelt pasient, og er ment å inkludere behandlingsregimer hvor midlene ikke nødvendigvis administreres ved samme administreringsmetode eller samtidig.

I henhold til det foregående fremskaffer foreliggende oppfinnelse i et atter ytterligere aspekt: 9. En farmasøytisk kombinasjon som omfatter a) et første middel som er forbindelse A eller en konjugert forbindelse A på kompleksert form og b) et ko-middel, for eksempel som definert ovenfor. 10. Metode som definert ovenfor som omfatter koadministrering, for eksempel samtidig eller etter hverandre, av en terapeutisk effektiv mengde av forbindelse A eller en konjugert forbindelse A på kompleksert form, og et annet legemiddel, nevnte andre legemiddel er, for eksempel som indikert ovenfor.

Den spesielle sammensetning av foreliggende oppfinnelse vil selekteres avhengig av forebygging eller behandling av sykdommer eller tilstander; for eksempel en sammensetning med et immunoundertrykkende middel for eksempel forebygging eller behandling av kronisk transplantasjonsforkastning, en sammensetning med en insulinøker, insulinutskillelsesforøker, insulinsensibiliserer eller en lav dose av insulin i behandling av diabetes eller komplikasjoner derav, en sammensetning med et anti-inflammatorisk middel for forebyggelse eller behandling av inflammatoriske sykdommer eller tilstander, en sammensetning med et middel som har antiangiogenetisk virkning for forebyggelse eller behandling av for eksempel makulært ødem eller forringelse eller i kreft, en sammensetning med et kjemoterapeutisk middel for anvendelse i kreft.

Krav

1.Forbindelse med formeln av aminogruppene er eventuelt beskyttet, eller et salt eller kompleks derav.2.Forbindelse i henhold til krav 1 i ubeskyttet form, i saltform.3.Forbindelse i henhold til krav 2 som et mono- eller disalt.4.Forbindelse i henhold til krav 3 på form av et acetat, benzoat, aspartat eller pamoatsalt.5.Fremgangsmåte for fremstilling av en forbindelse i henhold til krav 1, karakterisert ved at den omfatter syklisering av et lineært peptid på beskyttet, polymerbundet eller ubeskyttet form på en slik måte at den ønskede forbindelse oppnås og beskyttelsesgruppen(e) fjernes eventuelt deretter og gjenvinning av den ønskede forbindelse oppnås deretter, på fri eller saltform.6.Forbindelse i henhold til krav 1, karakterisert ved at sidekjedeaminogruppen til Pro er konjugert til et chelaterende middel, eventuelt kompleksert med et påviselig eller et radioterapeutisk grunnstoff.7.Farmasøytisk sammensetning karakterisert ved at den omfatter en forbindelse i henhold til krav 1 eller et farmasøytisk egnet salt derav, i assosiasjon med ett eller flere farmasøytisk egnede fortynningsmidler eller bærere derfor.8.Farmasøytisk sammensetning i henhold til krav 7, karakterisert ved at den frigjøres over lang tid eller som en topisk formulering.9.Farmasøytisk sammensetning i henhold til krav 7, karakterisert ved at den anvendes sammen med et immunoundertrykkende middel, et antiflammatorisk middel, et GH-"secretagogue" reseptormodulerende middel, en GH-reseptorantagonist, en insulin "secretagogue", en insulin-utskillelsesforsterker, en insulinsensibilisator, en lav dose av insulin, et middel med antiangiogenetisk virkninger eller et kjemoterapeutisk middel.10.Anvendelse av en forbindelse i følge krav 1, for fremstilling av et medikament for behandling av sykdommer med en etiologi som omfatter eller er assosiert med overskudd GH-sekresjon og/eller overskudd av IGF-1 og andre metabolske sykdommer relatert til insulin eller glukagon frigivelse, enterokutant og pankreatiskcutanøs fistula, irritabelt tarmsyndrom, inflammatoriske tilstander og sykdommer, polycystisk nyresykdom, dumpingsyndrom, vandig diaré-syndrom, AIDS-relatert diaré, kjemoterapeutisk indusert diaré, akutt eller kronisk pankreatitt, mave-tarmblødning, tumorer og maligniteter, angiogenese, makulært ødem, korroidal neo-vaskularisering relaterte tilstander, proliferativ retinopati, transplantasjonsåresykdommer, transplantasjonsvenestenose, restenose og vaskulær blokkering etter vaskulær skade.11.Anvendelse av en forbindelse i følge krav 1, for fremstiling av et medikament for behandling av acromegali.12.Anvendelse av en forbindelse i følge krav 1, for fremstiling av et medikament for behandling av magetarm hormonsekreterende tumorer.13.Anvendelse i følge krav 12, der den magetarm hormonsekreterende tumoren er en carcinoid tumor.
Hva betyr A1, B, B1, C osv? info
Novartis AG
Schwarzwaldallee 215 4058 BASEL CH
RECORDATI AG
Lindenstrasse 8 6340 BAAR CH
Patentstyrets saksnr. 2020/05649
Din referanse: P61904170NO00F   Levert  
Gjeldende status Avgjort

Avsender

ZACCO NORWAY AS
Postboks 488 0213 OSLO NO ( OSLO kommune, Oslo fylke )

Org.nummer: 982702887

Statushistorie for 2020/05649

Liste over statusendringer i sakshistorikk
Hovedstatus Beslutningsdato, detaljstatus
Avgjort Forespørsel tatt til følge
Under behandling Mottatt

Korrespondanse for 2020/05649

Liste over sakshistorikk og korrespondanse
Dato Type korrespondanse Journal beskrivelse
Utgående GH Forespørsel
02-01 Via Altinn-sending GH Forespørsel
Innkommende, AR371718824 Generell henvendelse
01-01 Generell henvendelse Generell henvendelse
01-02 Fullmakt Fullmakt
01-03 Overdragelsesdokument Overdragelsesdokument
Dichleweg 27 79588 EFRINGEN-KIRCHEN DE
Rottrotenweg 8 5313 KLINGNAU CH
Wartenbergstrasse 21 4052 BASEL CH
Rüssacherstrasse 10 CH-4432 Lampenberg CH
Grenzacherweg 309 CH-4125 Riehen CH
Ziegelhofstrasse 120 79110 FREIBURG DE
Löliring 31 4105 BIEL-BENKEN CH
Robinienweg 59 CH-4153 Reinach CH
Im Backacker 9 79423 HEITERSHEIM DE
11, rue de Chemin de Fer F-68480 Durmenach FR
Fullmektig i Norge:
ZACCO NORWAY AS
Postboks 488 0213 OSLO NO ( OSLO kommune, Oslo fylke )

Org.nummer: 982702887
Din referanse: E28403 ASO/KLI
  • Foretaksnavn:
  • Foretaksform:
  • Næring:
  • Forretningsadresse:
     

Kilde: Brønnøysundregistrene
Patentstyrets saksnr. 2020/05649
Din referanse: P61904170NO00F   Levert  
Gjeldende status Avgjort

Avsender

ZACCO NORWAY AS
Postboks 488 0213 OSLO NO ( OSLO kommune, Oslo fylke )

Org.nummer: 982702887

Statushistorie for 2020/05649

Liste over statusendringer i sakshistorikk
Hovedstatus Beslutningsdato, detaljstatus
Avgjort Forespørsel tatt til følge
Under behandling Mottatt

Korrespondanse for 2020/05649

Liste over sakshistorikk og korrespondanse
Dato Type korrespondanse Journal beskrivelse
Utgående GH Forespørsel
02-01 Via Altinn-sending GH Forespørsel
Innkommende, AR371718824 Generell henvendelse
01-01 Generell henvendelse Generell henvendelse
01-02 Fullmakt Fullmakt
01-03 Overdragelsesdokument Overdragelsesdokument

2000.08.01, GB 0018891

WO 9701579 A2 (A2)

HUANG, ZIWEI ET AL: "Main chain and side chain chiral methylated somatostatin analogs: syntheses and conformational analysis", Journal of American Chemical Society, vol. 114, nr. 24, side 9390-9401, XP002189302 ()

Statushistorie

Liste over statusendringer i sakshistorikk
Hovedstatus Beslutningsdato, detaljstatus
Patent opphørt Utløpt etter 20 år
Meddelt Patent meddelt (B1)
Under behandling Godkjent til meddelelse
Under behandling Andre og senere realitetsskriv foreligger
Under behandling Første realitetsuttalelse foreligger
Under behandling Mottatt

Korrespondanse

Liste over sakshistorikk og korrespondanse
Dato Type korrespondanse Journal beskrivelse
Utgående PT Utløpt 20 år (3315)
10-01 Via Altinn-sending PT Utløpt 20 år (3315)
Utgående Registreringsbrev Nasjonal Patent
09-01 Brev UT Registreringsbrev Nasjonal Patent
Utgående Patentskrift
08-01 Brev UT Patentskrift
Utgående Medelelse om patent
07-01 Via Altinn-sending Medelelse om patent
Innkommende Korrespondanse (hoved dok)
06-01 Korrespondanse (Hovedbrev inn) Korrespondanse (hoved dok)
06-02 Hovedbrev Hovedbrev
06-03 Beskrivelse Beskrivelse
Utgående Realitet patent
05-01 Via Altinn-sending Realitet patent
Innkommende Korrespondanse (hoved dok)
04-01 Korrespondanse (Hovedbrev inn) Korrespondanse (hoved dok)
04-02 Beskrivelse Beskrivelse
04-03 Hovedbrev Hovedbrev
Utgående Realitet patent
02-01 Via Altinn-sending Realitet patent
02-02 Vedlegg PT report 04:20:25
Innkommende Korrespondanse (hoved dok)
03-01 Korrespondanse (Hovedbrev inn) Korrespondanse (hoved dok)
03-02 Krav Krav
03-03 Hovedbrev Hovedbrev
Utgående Grace period has started (Patent) (2009.11.04)
01-01 Brev UT Grace period has started (Patent) (2009.11.04)

Til betaling:

Betalingshistorikk:

Liste av betalinger
Beskrivelse / Fakturanummer Betalingsdato Beløp Betaler Status
Årsavgift 20. avg.år. 2020.07.29 6500 COMPUTER PACKAGES INC. Betalt og godkjent
Årsavgift 19. avg.år. 2019.07.09 6200 CPA GLOBAL LIMITED Betalt og godkjent
Årsavgift 18. avg.år. 2018.07.10 5800 CPA GLOBAL LIMITED Betalt og godkjent
Årsavgift 17. avg.år. 2017.07.11 5500 CPA GLOBAL LIMITED Betalt og godkjent
Årsavgift 16. avg.år. 2016.07.13 5200 CPA GLOBAL LTD Betalt og godkjent
Årsavgift 15. avg.år. 2015.07.09 4850 Computer Patent Annuities Ltd Betalt og godkjent
Årsavgift 14. avg.år. 2014.07.09 4500 Computer Patent Annuities Ltd Betalt og godkjent
Årsavgift 13. avg.år. 2013.07.09 3800 Computer Patent Annuities Ltd Betalt og godkjent
Årsavgift 12. avg.år. 2012.07.10 3500 Computer Patent Annuities Ltd Betalt og godkjent
31108752 expand_more 2011.08.31 4950 Zacco Norway AS Betalt
Årsavgift 11. avg.år. 2011.07.11 3200 Computer Patent Annuities Ltd Betalt og godkjent
Årsavgift 10. avg.år. 2010.07.09 2850 Computer Patent Annuities Ltd Betalt og godkjent
Årsavgift 9. avg.år. 2010.01.20 2280 Zacco Norway AS Betalt og godkjent
Årsavgift 8. avg.år. 2008.07.14 1900 Computer Patent Annuities Ltd
Årsavgift 7. avg.år. 2007.07.11 1900 Computer Patent Annuities Ltd
Årsavgift 6. avg.år. 2006.06.19 1100 Novartis AG
Årsavgift 5. avg.år. 2005.05.27 1100 Novartis AG - Patents & Trademarks Div, attn Mr W Dietiker
Årsavgift 4. avg.år. 2004.06.07 1000 Novartis AG - Patents & Trademarks Div, attn Mr W Dietiker
30301477 0 Zacco Norway AS Anullert/ kreditert
Årsavgift, år 1-3 0
Denne oversikten kan mangle informasjon, spesielt for eldre saker, om tilbakebetaling, internasjonale varemerker og internasjonale design.

Lenker til publikasjoner og Norsk Patenttidende (søkbare tekstdokumenter)

Allment tilgjengelig patentsøknad
Lenker til publikasjoner (ikke søkbare tekstdokumenter)
Hva betyr A1, B, B1, C osv? info
Kapitler uten data er fjernet. Melding opprettet: 27.04.2025 08:44:13