Viktig informasjon i saken hentes i sanntid direkte fra EPO sitt register (European Patent Register), slik at du enkelt og raskt får oversikt i saken.
Beskrivelse Verdi
Saken / databasen er sist oppdatert info  
Tittel Anordning for over telefon å kunne delta i lotto eller andre godkjente spill.
Status
Hovedstatus
Detaljstatus
Ikke i kraft info Endelig henlagt Før 2004.01.21
Søknadsnummer 19810059
Levert
Prioritet 1980.01.10, BE 58328
Sakstype Nasjonal søknad
Løpedag
Utløpsdato
Allment tilgjengelig
Søker JACQUES DE BRUYN (BE)
Innehaver JACQUES DE BRUYN (BE)
Oppfinner JACQUES DE BRUYN (BE)
Fullmektig ZACCO NORWAY AS (NO)
Patentfamilie Se i Espacenet

Anordning for over telefon å kunne delta i lotto og andre godkjente spill, omfattende minst en telefonsvarer (8) som er'forbundet med sentralen (3) hos et telefonselskap for å gi instruksjoner i forbindelse med spillet til telefonabonnenten som vil delta i spillet, en i sentralen anordnet computer (4) for å registrere abonnentens telefonnummer, de valgte tegn eller andre symboler som gjelder innsatsen og j beløpet som skal belastes abonnenten.

Se forsidefigur og sammendrag i Espacenet


A1

Beskrivelse

Oppfinnelsen angår en anordning for over telefonå kunne delta i lotto eller andre godkjente spill.Anordningen omfatter minst en telefonsvarer som

er forbundet med sentralen hos telefonselskapet for å gi instruksjoner i forbindelse med spillet til telefonabonnenten, som vil delta i spillet, og en i sentralen anordnet computer for å.registrere abonnentens telefonnummer, de valgte tegn eller andre symboler som gjelder innsatsen og beløpet som skal belastes abonnenten.

Anordningen muliggjør anvendelse av telefon for å delta i lotto eller andre godkjente spill.

Oppfinnelsen gjelder en anordning som muliggjør anvendelse av telefon for å gjøre øyeblikkelig innsats i spill inntil kort før trekningen av vinnernummeret, ved lotto eller andre godkjente spill.

Hittil har det vært nødvendig for å delta i spill av lottotypen å innhente foreskrevet formular fra en godkjent forhandler, fylle ut formularet og levere det inn igjen til forhandleren. Efterpå må disse formularer kontrolleres av lottoautoritetene for å finne vinnerne.

Den største ulempe ved denne fremgangsmåte er det uendelig store antall trykte formularer som er nødvendig og som må distribueres utover hele landet, og det blir derfor forholdsvis lang tid før den virkelige trekning kan begynne.

En ytterligere viktig ulempe er at enkelte som ikke har noen mulighet for transport ikke kan delta i spillet uten ved hjelp av andre mennesker.

For å overvinne disse ulemper og i henhold til

det karakteristiske ved oppfinnelsen er det frembragt en anordning hvor minst en telefonsvarer er forbundet med sentralen og telefonselskapet for å gi instruksjoner i forbindelse med spillet til telefonabonnenten som vil delta i spillet, og en i sentralen anordnet computer for å registrere abonnentens telefonnummer, de valgte tegn eller andre symboler som gjelder innsatsen og beløpet som skal belastes abonnenten.

Foruten å eliminere de ovenfor nevnte ulemper har anordningen ifølge oppfinnelsen den fordel at det kan deltas i spillet inntil kort tid, f.eks. en time før vinnernummerne trekkes, og at selv handicappede kan delta ved å anvende telefon. Anvendelse av telefonnettet for å delta i spill av lottotypen er også en fordel for telefonselskapene. Mennesker vil i større grad delta i spill når det kan anvendes telefon istedetfor trykte formularer. På denne måte kan mennesker som har liten tid eller som ønsker å delta i spillet i siste øye-blikk, gis muligheter for å delta med minst mulig vanskelig-heter. Anordningen muliggjør også betydelig innsparing av personell, slik at omkostningene ved spillet minskes og del-takerne i spillet kan meget hurtig registreres og få vinner-utbetaling. Omkostningene ved monteringen av anordningen ifølge oppfinnelsen blir helt ubetydelig på bakgrunn av de resultater som oppnås. En annen fordel er at godtgjørelse, som ellers betales forhandlerne, vil kunne anvendes for drift av anordningen ifølge oppfinnelsen.

Et utførelseseksempel på oppfinnelsen skal nedenfor beskrives nærmere under henvisning til tegningen,

som viser et blokkskjerna for en anordning ifølge oppfinnelsen.

For tydelighets skyld viser tegningen bare et enkelt telefonapparat 1, som er forbundet med en lokal tele-fonsentral 2, som på sin side er forbundet med en hoved-sentral 3 som anvendes i internasjonal telefontrafikk og som er forbundet med hele lottocomputeranordningen som er beskrevet nedenfor. Anordningen kan bestå av flere grupper elektroniske apparater anordnet på samme måte, hvor hver gruppe er beregnet på å behandle et spesielt språk og er fortrinnsvis forbundet med den samme sentrale computer 4.

I foreliggende tilfelle er det med hovedsentralen 3 forbundet et tilkoplingsutstyr 5 og 6 som automatisk forbinder respektiv hollandsktalende abonnenter med gruppen for hollandsk språk i computeranordningen og fransktalende abonnenter med gruppen for fransk språk i computeranordningen. Da, som ovenfor begge grupper er tilsluttet på samme måte, skal bare den ene gruppe beskrives nedenfor. Den andre gruppe er vist med strek-prikkede linjer på tegningen. Hver tilslutningsinnretning 5 respektiv 6 er forbundet med et såkalt PABX-apparat 7 som for-deler telefonsamtalene på flere telefonlinjer og derved øker kapasiteten av anordningen. En telefonsvarer 8 er forbundet med den utgående linje fra dette for å gi instruksjoner til telefonabonnentene. En hukommelse 9 er forbundet med hver telefonlinje for å registrere de valgte lottotegn og abonnentens telefonnummer. Fortrinnsvis er det anordnet en ekstra hukommelse 10 i gruppen for å kontrollere tillatte antall innsatser pr. uke fra samme spiller. Denne hukommelse samarbeider med et omformer- og bekreftelsesapparat 11, som opplyser abonnenten om mulig avvisning av bestemte innsatser. Dette apparat 11

er også i stand til å omforme til talespråk lottotegn som er opptegnet i hukommelsen 9, og gjenta de opptegnede tegn til abonnenten som en kontroll. En avsøkningsenhet 12 er også anordnet for å overføre informasjon som er opptegnet i hukommélsen 9 til den sentrale computer 4 og for etterfølgende sletting av den innførte informasjon.

Anordningen virker som følger:Abonnenten som ønsker å delta i et spill, som f.eks. lotto,

tar av mikrotelefonen 1 og avventer normal velgetone. Efter valg, f.eks. tallet 00, opprettholdes forbindelsen med hovedsentralen 3. Efter å ha mottatt et signal som opptrer før en internasjonal samtale, velger abonnenten telefonnummeret som er tildelt lottospillet, slik at han automatisk forbindes med lottocomputeranordningen. Hvis det antas at abonnent-nummeret er et telefonnummer som er tildelt en hollandsktalende abonnentvil tilslutningsutstyret 5 kople abonnenten til gruppen for hollandsk språk og PABX apparatet 7 vil opprette en forbindelse med en ledig linje i telefon-svareren 8, som da vil for eksempel avgi følgende melding: "De er forbundet med den sentrale computer i det nasjonale lotto. Efter å ha mottatt et første signal vær vennlig å

velge Deres første valgte nummer ved hjelp av velgeren påDeres telefonapparat. Efter hvert signal velges hvert

nummer i aritmetisk orden. Efter det sist valgte nummer vil computeren gjenta de valgte numre. God lykke, og start nå". Efter at numrene er valgt efter hvert signal, vil velgepulsene bli omformet til computerspråk og lagret i hukommelsen 9, slik

at med andre ord de valgte lottonumre og telefonnumre til abonnenten opptegnes. Samtidig utføres en kontroll i en hjelpe-hukommelse 10 for å bestemme om abonnentens telefonnummer allerede er opptegnet for det løpende lottospill. Hvis dette er tilfelle, vil en telefonsvarer som er forbundet med hjelpe-hukommelsen 10, via hukommelsen sende ut følgende melding til abonnenten: "Deres innsats er avvist, som følge av at De allerede har gjort en tidligere innsats i ukens spill". På denne måte er det mulig å unngå at det gjøres unormalt høye innsatser for hver deltaker og som bare avregnes senere av telefonselskapet. Hvis imidlertid innsatsen er godtatt, over-føres informasjonen i hukommelsen 9 til omformer- og svareapparatet 11, som omformer informasjonen til talespråk og informerer abonnenten med dette slik at abonnenten kan kontrollere om riktig lottonummer er opptegnet. Derefter henges mikrotelefonen på plass, slik at forbindelsen brytes. Omformer- og svareapparatet 11 kan være av en vilkårlig art

og kan omfatte et antall elektroniske koplingsinnretninger, såkalte portkretser, såvel som for eksempel 40 forskjellige båndspor, som kan benyttes på samme tid når de koples inn ved hjelp av portkretsene. Efter at mikrotelefonen er lagt på, blir en puls overført til hukommelsen 9, som overfører abonnentens nummer og de valgte lottonummere . til avsøkningsenheten 12 og til den sentrale computer 4, i hvilken alle informasjoner tegnes opp på computerbånd, hvorefter avsøkningsenheten sletter de overførte informasjoner i hukommelsen 9, slik at det blir plass i hukommelsen til ny informasjon. Hvis abonnenten ikke er enig i de gjentatte numre, kan han for eksempel velge sifferet 0 ved hjelp av telefonvelgeren, slik at informasjonen i hukommelsen 9 slettes og innsatsen ikke lenger er gyldig. På denne måte vil bare en telefonsamtale bli avregnet og abonnenten kan starte på ny.

Avregningen for innsatsene kan bestemmes i samsvar med antall valgte tegn og for å unngå unormalt høye innsatser, kan et maksimalt beløp forhåndsinnstilles, og når dette over-skrides, avvises av computeranordningen. Computeranordningen vil også avvise innsatser, hvis for eksempel tegnene som velges

ikke overensstemmer med lottotegnene.

Den beskrevne anordning vil identifisere abonnenten og avregne telefonsamtalen og innsatsomkostningene på vanlig telefonregning, som også vil angi de valgte lottotegn og omkostningene ved innsatsen.

For å kunne velge spillere må telefonselskapet, hvis det ønsker, benytte en hemmelig kode til hver spiller, som han må benytte under velgingen for å oppnå forbindelse med computeranordningen.

Før trekning av de vinnende numre starter blir magnetbåndet i den sentrale computer 4 forseglet og oppbevart trygt. Efter trekningen programmeres computeren med vinner-tallene og magnetbåndet avleses med stor hastighet. Som følge herav vil computerdokumentene bekrefte telefonnumrene til deltagerne, antallet og verdien av de valgte tegn og innsats-beløpet på telefonregningen. Gevinstvinnerne identifiseres og utbetales med sjekk eller på annen måte.

Det er klart at noen av de ovenfor beskrevne komponenter i anordningen kan erstattes av andre med samme funksjon og at andre kombinasjoner av komponenter som er beskrevet ovenfor kan tas i betrakting så lenge det holdes innenfor oppfinnelsens ramme.

Krav

1. Anordning for over telefon å kunne delta i lotto eller andre godkjente spill, karakterisert ved minst én telefonsvarer (8) som er forbundet med sentralen (3) hos telefonselskapet for å gi instruksjoner i forbindelse med spillet til telefonabonnenten som vil delta i spillet, og en i sentralen anordnet computer (4) for å registrere abonnentens telefonnummer, de valgte tegn eller andre symboler som gjelder innsatsen og beløpet som skal belastes abonnenten.2. Anordning ifølge krav 1 , karakterisert ved en hukommelse (9) som er innført mellom telefon-svareren (8) og computeren (4) for midlertidig lagring av abonnentens telefonnummer og de valgte tegn som gjelder innsatsen, og et omformer- og svareapparat (11) som omformer informasjonen som er lagret i hukommelsen (9) til talespråk og gjengir dette til abonnenten.3. Anordning ifølge krav 1, karakterisert ved en ekstra hukommelse (10) for å kontrollere antallet innsatser abonnenten gjør for samme spill.4. Anordning ifølge krav 1 og 2, karakterisert ved en avsøkningsenhet (12) for å overføre informasjon som er lagret i hukommelsen (9) til computeren (4) og slette denne informasjon i hukommelsen.5. Anordning ifølge krav 1, karakteris-ke r t ved et apparat (7) som er anordnet mellom sentralen (3) og computeren (4) for en linjefordeler, og en hukommelse (9) for hver linje, for midlertidig registrering av abonnentens telefonnummer og de valgte tegn som gjelder innsatsen.6. Anordning ifølge krav 1, karakteris-) e r t ved at det mellom sentralen (3) og computeren (4), for hvert språk, er anordnet en telefonsvarer (8) og et omformer- og svareapparat (11) for vedkommende språk.
Hva betyr A1, B, B1, C osv? info
JACQUES DE BRUYN
Blancefloerlaan 45 Antwerpen BE
JACQUES DE BRUYN
Blancefloerlaan 45 Antwerpen BE
Blancefloerlaan 45 Antwerpen BE
Fullmektig i Norge:
ZACCO NORWAY AS
Postboks 488 0213 OSLO NO ( OSLO kommune, Oslo fylke )

Org.nummer: 982702887
  • Foretaksnavn:
  • Foretaksform:
  • Næring:
  • Forretningsadresse:
     

Kilde: Brønnøysundregistrene

1980.01.10, BE 58328

Statushistorie

Liste over statusendringer i sakshistorikk
Hovedstatus Beslutningsdato, detaljstatus
Endelig henlagt Før 2004.01.21

Til betaling:

Betalingshistorikk:

Liste av betalinger
Denne oversikten kan mangle informasjon, spesielt for eldre saker, om tilbakebetaling, internasjonale varemerker og internasjonale design.

Lenker til publikasjoner og Norsk Patenttidende (søkbare tekstdokumenter)

Allment tilgjengelig patentsøknad
Hva betyr A1, B, B1, C osv? info
Kapitler uten data er fjernet. Melding opprettet: 05.07.2025 08:22:51